Zapraszamy na XXIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

24 stycznia 2020
10:00

XXIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu , 24 stycznia 2020r. godz.10.00
„Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” Wj (20,8)

 

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

„Pamiętaj o dniu Szabatu, aby go święcić. Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, ale siódmego dnia jest Szabat Pana u Boga twego”.
Słupeckie obchody Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu odbędą się 24 stycznia.  Zapraszamy do wspólnego dialogu, modlitwy i  pamiętaniu o „naszych starszych braciach w wierze”.
W sposób szczególny wrócimy do słupeckich Przyjaciółek. Początek o godz. 10.00 przy Ławeczce im dedykowanej ( przy mostku) , na której pojawi się aplikacja  Q-code umożliwiająca poznanie  historii przyjaźni Danki  Rozentalówny  i Grażyny Harmacińskiej . Wspólna modlitwa poprowadzona będzie  przez księdza Macieja  Sławinowskiego – dekanalnego duszpasterza młodzieży- przy macewach  w muzealnym lapidarium. O  świętowaniu  szabatu  powiedzą uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupcy, którzy poczęstują uczestników specjałami kuchni żydowskiej. Na zakończenie proponujemy  projekcję filmu „Przyjaciółki”, którego premiera miała miejsce 10 lat temu  w naszym mieście. A wszystko zaczęło się 20 lat temu od wystawy w słupeckim muzeum pt. :”Przyjaciółki” i poznania Grażyny Harmacińskiej – Nyczki , która ocaliła dla nas współczesnych pamięć o swojej koleżance, którą poznała w okupowanej Słupcy, w listopadzie 1939r.

Zapraszamy. Shalom

Beata Czerniak

Muzeum Regionalne w Słupcy

www.muzeumslupca.pl

facebook.com/muzeumslupca

Plakat XXIII Ogólnopolski Dzień Judaizmu

Przypinka – Przyjaciółki

print

Pobierz załącznik

Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125