Zaproszenie do muzeum na wystawę

6 marca 2020
17:00

Muzeum Regionalne w Słupcy  wraz  z Terenowym Kołem Związku Sybiraków  w Słupcy zapraszają do obejrzenia wystawy: „Być żywym dowodem pamięci…” z okazji 30-lecia powstania Terenowego Koła Związku  Sybiraków w Słupcy , 80 rocznicę deportacji Polaków na Syberię i 80 rocznicę mordu Katyńskiego. Słupeccy Sybiracy mają świadomość upływu czasu . Koło, które powstało w dniu 25 listopada  1989 r.  liczyło blisko 40 członków. Teraz ich jest zaledwie 14.
Poprzez różne formy  działalności  m.in. obchody Dnia Sybiraka, udział w uroczystościach patriotycznych, licznych spotkaniach ze szkołami z terenu miasta i powiatu i zapraszaniem młodych do udziału w konkursach, dzięki którym uczestnicy mogli dowiedzieć się o ich losach i historii deportacji  na Syberię, efektywną i wieloletnią  współpracą z  Biblioteką Pedagogiczną , Muzeum Regionalnym , innymi instytucjami, stowarzyszeniami, związkami, zauważani i doceniani przez władze samorządowe miasta i powiatu  dzielili się swoimi doświadczeniami i  wspomnieniami powierzając pamięć o tamtych tragicznych latach ku przestrodze „ aby wszelkie totalitaryzmy i obłędne ideologie nigdy już nie zebrały  swojego tragicznego żniwa”. Ich wielowymiarowe i różnorodne działania były znakami pamięci i przesłaniem dla przyszłych pokoleń . Kierowali się  mottem „ pamięć zmarłym – żyjącym pojednanie” Mają nadzieję, że dobrze spełnili swoją misję .
Zapraszamy szczególnie młodzież  wraz z nauczycielami z terenu miasta i powiatu. Będzie to kolejna, ważna lekcja historii, w której udział zadeklarowała Sybiraczka Barbara Wawrzyniak -sekretarz Koła- deportowana na nieludzką ziemię wraz z matką i rodzeństwem w dniu 10 lutego 1940 r., która podzieli się swoimi przeżyciami. Uroczyste otwarcie wystawy w dniu 6 marca 2010 r. o godz. 17.00 w budynku muzeum. Wystawa potrwa do końca czerwca 2020 r.

Zapraszamy
Beata Czerniak

www.muzeumslupca.pl

www.facebook.com/muzeumslupca

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125