Katyń… ocalić od zapomnienia

Każdy naród ma swoją Historię i swoich Bohaterów. Nasza historia bywała trudna, za to mamy szczęście do bohaterów: nigdy nie brakowało im ducha walki, hartu ducha czy odwagi, dla Ojczyzny potrafili oni złożyć ofiarę, często najwyższą, bo z własnego życia. To dzięki nim możemy dziś żyć w spokojnych czasach, poznawać smak życia. Winniśmy im tylko jedno: PAMIĘĆ. Bowiem jak napisał nasz, znakomity Rodak Jan Paweł II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i  stanowi o jego człowieczeństwie”.

W roku 2010 miasto Słupca  przystąpiło do programu „Katyń… ocalić od zapomnienia„. Celem programu, jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jeden dąb to jedno nazwisko z Listy Katyńskiej. W ten sposób poprzez posadzenie dębów – roślinnego symbolu siły i niezłomności upamiętniliśmy heroizm Polaków – ofiar Mordu Katyńskiego.

Urząd Miasta w Słupcy  zgłosił do programu  „KATYŃ… ocalić od zapomnienia” 8 ofiar Zbrodni Katyńskiej. Są to:

  • podpułkownik ANTONI SZYPOWSKI – s. Antoniego, ur. 05.08.1885 r. w Słupcy; oficer zawodowy WP, z wykształcenia chemik; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • kapitan TADEUSZ PARYS – s. Leona, ur. 25.03.1887 r. w Bieżuniu Płockim; burmistrz miasta Słupca w latach 1924-1927; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • kapitan ANTONI RUDOLF JANIK – 24.03.1907 r. w Wielkich Drogach (pow.wadowicki); oficer 4 Pułku Strzelców Konnych; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • porucznik STANISŁAW ANGLIK – ur.22.04.1899 r. w Łodzi; nauczyciel słupecki; zamordowany w 1940 roku w Charkowie
  • aspirant EDWARD PARUS – ur. 14.10.1898 r. w Kątach; policjant w Słupcy i w Ślesinie; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant FRANCISZEK RYBICKI – s. Feliksa, ur. 26.10.1898 r. w Łasku; komendant posterunku Policji Państwowej w Lądku (pow.słupecki); zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant WALENTY BARTKOWIAK – ur. 06.01.1898 r. w Róży; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant ADAM MAKOWSKI – ur. 16.12.1895 r. w Kotuni; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)

Wszystkie te nazwiska zostały sprawdzone przez Stowarzyszenie Parafiada – organizatora programu  „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”, które zwracało uwagę na to, czy dany Bohater nie ma już swojego drzewka. O tym, że dana osoba jest upamiętniana po raz pierwszy świadczą specjalne certyfikaty.

„Ufamy, że działania wynikające z realizacji projektu, kształtować będą poczucie przynależności do narodu i  państwa oraz utrwalać pamięć o ofiarach – Bohaterach Zbrodni. Jednocześnie, przyczynią się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu, kształtować będą postawy patriotyczne, uczyć zdolności postrzegania i kojarzenia oraz budzić ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata.” – czytamy w piśmie organizatora dołączonym do certyfikatów.

Certyfikat Tadeusz Parys

 

Certyfikat Antoni Janik

 

Certyfikat Stanisław Anglik

 

Certyfikat Antoni Szypowski

 

Certyfikat Edward Parus

 

Certyfikat Walenty Bartkowiak

 

Certyfikat Adam Makowski

 

Certyfikat Franciszek Rybicki

print

Pobierz załącznik

Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125