Katyń… ocalić od zapomnienia

Każdy naród ma swoją Historię i swoich Bohaterów. Nasza historia bywała trudna, za to mamy szczęście do bohaterów: nigdy nie brakowało im ducha walki, hartu ducha czy odwagi, dla Ojczyzny potrafili oni złożyć ofiarę, często najwyższą, bo z własnego życia. To dzięki nim możemy dziś żyć w spokojnych czasach, poznawać smak życia. Winniśmy im tylko jedno: PAMIĘĆ. Bowiem jak napisał nasz, znakomity Rodak Jan Paweł II: „Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i  stanowi o jego człowieczeństwie”.

W roku 2010 miasto Słupca  przystąpiło do programu „Katyń… ocalić od zapomnienia„. Celem programu, jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.473 DĘBÓW PAMIĘCI na 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Jeden dąb to jedno nazwisko z Listy Katyńskiej. W ten sposób poprzez posadzenie dębów – roślinnego symbolu siły i niezłomności upamiętniliśmy heroizm Polaków – ofiar Mordu Katyńskiego.

Urząd Miasta w Słupcy  zgłosił do programu  „KATYŃ… ocalić od zapomnienia” 8 ofiar Zbrodni Katyńskiej. Są to:

• podpułkownik ANTONI SZYPOWSKI – s. Antoniego, ur. 05.08.1885 r. w Słupcy; oficer zawodowy WP, z wykształcenia chemik; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • kapitan TADEUSZ PARYS – s. Leona, ur. 25.03.1887 r. w Bieżuniu Płockim; burmistrz miasta Słupca w latach 1924-1927; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • kapitan ANTONI RUDOLF JANIK – 24.03.1907 r. w Wielkich Drogach (pow.wadowicki); oficer 4 Pułku Strzelców Konnych; zamordowany w 1940 roku w Katyniu
  • porucznik STANISŁAW ANGLIK – ur.22.04.1899 r. w Łodzi; nauczyciel słupecki; zamordowany w 1940 roku w Charkowie
  • aspirant EDWARD PARUS – ur. 14.10.1898 r. w Kątach; policjant w Słupcy i w Ślesinie; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant FRANCISZEK RYBICKI – s. Feliksa, ur. 26.10.1898 r. w Łasku; komendant posterunku Policji Państwowej w Lądku (pow.słupecki); zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant WALENTY BARTKOWIAK – ur. 06.01.1898 r. w Róży; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)
  • aspirant ADAM MAKOWSKI – ur. 16.12.1895 r. w Kotuni; zamordowany w 1940 roku w Twerze (Miednoje)

Wszystkie te nazwiska zostały sprawdzone przez Stowarzyszenie Parafiada – organizatora programu  „KATYŃ… ocalić od zapomnienia”, które zwracało uwagę na to, czy dany Bohater nie ma już swojego drzewka. O tym, że dana osoba jest upamiętniana po raz pierwszy świadczą specjalne certyfikaty.

„Ufamy, że działania wynikające z realizacji projektu, kształtować będą poczucie przynależności do narodu i  państwa oraz utrwalać pamięć o ofiarach – Bohaterach Zbrodni. Jednocześnie, przyczynią się do przygotowania młodzieży do różnych ról w dorosłym życiu, kształtować będą postawy patriotyczne, uczyć zdolności postrzegania i kojarzenia oraz budzić ciekawość poznawczą i chęć poznawania świata.” – czytamy w piśmie organizatora dołączonym do certyfikatów.

Certyfikat Tadeusz Parys

Certyfikat Antoni Janik