Emisje radiowe w styczniu 2021

Emisje radiowe w styczniu 2021

Temat rozmowy: jeszcze o inwestycjach, jak Słupca radzi sobie w trudnym czasie pandemii? (Radio Września Gościniec)

Tekst wywiadu: Radio Września: Przy mikrofonie Tomasz Szternel. Dziś o tym, co słychać poza granicami powiatu wrzesińskiego. A dowiemy się tego od mojego dzisiejszego gościa, którym jest burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Dzień dobry, witam.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry wszystkim Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu, za nami trudny rok, rok covidowy, ale on jakoś mocno chyba nie odbił się na budżecie Słupcy – takie przynajmniej odnoszę wrażenie. Udało się zrealizować wiele znaczących inwestycji, spośród których chyba jednak na pierwszy plan (albo i nawet bez chyba) wysuwa się pływalnia miejska.
Michał Pyrzyk: Tak, dokładnie ten rok mimo wielu obaw, miniony rok, przetrwaliśmy. I udało nam się zrealizować szereg inwestycji, spośród których na czoło wysuwa się właśnie budowa krytej pływalni. Była to inwestycja ważna dla mieszkańców Słupcy, którzy na ten obiekt czekali bardzo, bardzo długo… I mam taką osobistą satysfakcję, że udało się własnymi siłami, własnymi środkami Gminy Miejskiej Słupca tą inwestycję zrealizować i uruchomić właśnie w takim zakresie, w jakim oddaliśmy ją do dyspozycji wszystkim mieszkańcom.
Radio Września: Przypomnijmy, jakie były koszty budowy tej pływalni?
Michał Pyrzyk: Koszty budowy to około 14 milionów złotych, połowę udało się odzyskać, bo mieliśmy dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak również odzyskaliśmy cały VAT zapłacony podczas realizacji tego przedsięwzięcia.
Radio Września: Jak ta pływalnia funkcjonuje w dobie pandemii, jest czynna?
Michał Pyrzyk: Obecnie nie i w zasadzie no nie funkcjonowała w pełnym zakresie, bo od wczesnej jesieni, właśnie, musieliśmy wprowadzić pewne ograniczenia, obostrzenia i tak naprawdę ta pływalnia w takim pełnym, zadowalającym zakresie funkcjonowała może przez dwa, przez trzy tygodnie, kiedy korzystały z niej i szkoły, i szkółki pływackie, i każdy, kto miał na to ochotę, tak że nie funkcjonowała ona w tym okresie, tak jakbyśmy chcieli.
Radio Września: Rozwiejmy tutaj pewne mity związane z płynnością finansową. Pływalnia jest w stanie na siebie zarobić czy nie , czy jednak miasto musi do niej dokładać? Pan już to wie? Pan już ma jakieś wyliczenia?
Michał Pyrzyk: Powiedziałem, że te cztery miesiące za nami, no nie są w żaden sposób miarodajne, jednak ze wstępnych takich danych, które przekazał nam operator, a jest nim Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, wiemy, że ta pływalnia mimo tych ograniczeń wypracowała mały, ale zawsze zysk. Tak, że jest to dobra perspektywa, czy dobry taki wyznacznik na przyszłość, że nie będziemy (jako Gmina Miejska Słupca) do funkcjonowania pływalni dokładać, tym bardziej, że zastosowano podczas budowy takie nowe rozwiązania technologiczne, które też mają wpływ na wysokość kosztów funkcjonowania tego obiektu.
Radio Września: Jak Pan zareagował na wieść, że gmina Września zdecydowała się na zakup basenu przy ulicy Koszarowej – zaskoczenie?
Michał Pyrzyk: Myślę, że nie było to zaskoczenie, no w takim mieście jak Września taki obiekt jest konieczny. I tutaj myślę, że włodarze mieli dwa wyjścia: albo budować nowy obiekt, albo odkupić ten stary – zdecydowali się na to drugie rozwiązanie i życzę im szybkiego czy szybkiej realizacji tego projektu.
Radio Września: No bo dodajmy, że Wrześnię Pan zna, Pan pochodzi z Pyzdr, uczył się Pan w Liceum Ogólnokształcącym imienia Henryka Sienkiewicza, prawda?
Michał Pyrzyk: Tak jest, jestem absolwentem wrzesińskiej, można powiedzieć, Alma Mater i bardzo miło wspominam chwile spędzone w murach, właśnie tutaj, wrzesińskiego liceum. Pozdrawiam, korzystając z okazji, całą społeczność szkolną i miło wspominam również swoje grono pedagogiczne z dyrektorem Suchorskim na czele, z moimi wychowawczyniami: panią Bożeną Koralewską, panią Ireną Hycaj czy profesora Mariana Torzewskiego tak, że do lat spędzonych tutaj we Wrześni powracam tylko w bardzo dobrych wspomnieniach.
Radio Września: No, ale przejdźmy do Słupcy. Powiedzieliśmy już sobie o największej zeszłorocznej inwestycji natomiast co wydarzy się w tym roku, wiemy to już? Wiemy!
Michał Pyrzyk: Wiemy, pływalnia oczywiście nie była jedyną inwestycją ubiegłoroczną, bo realizowaliśmy szereg innych zadań, podobnie jak w tym roku, będziemy budować dwie takie hale sportowe o lekkiej konstrukcji przeznaczone dla amatorów tenisa ziemnego, ale nie tylko, bo będą one miały charakter wielofunkcyjny, będziemy przenosić bibliotekę do budynku po byłym gimnazjum, będziemy chociażby budować wkrótce oświetlenie na ulicy Leśnej, chodnik w ciągu ulicy Pyzderskiej, kanalizę na ulicy Kleczewskiej i szereg innych zadań, które radni zapisali w budżecie na ten rok dając niejako mi upoważnienie do realizacji tych wszystkich zamierzeń.
Radio Września: Część przetargów chyba nawet jest już ogłoszona, prawda?
Michał Pyrzyk: Część przetargów jest już ogłoszona, jeszcze była ogłoszona w starym roku – mam na myśli tutaj przetarg na, właśnie, budowę dwóch hal sportowych i remont pomieszczeń bibliotecznych, te przetargi rozstrzygną się już wkrótce, bo na końcu stycznia powinniśmy poznać zwycięzców, poznać wykonawców, którzy będą realizować te zadania, wkrótce potem zamierzamy podpisać z nimi umowy i jeszcze w pierwszym półroczu zrealizować te inwestycje.
Radio Września: Te największe inwestycje nie będą obciążały budżetu miasta, prawda? One uzyskały dofinansowanie.
Michał Pyrzyk: Tak, te dwie, o których powiedziałem przed chwilą uzyskały w pełni dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest to kwota przekraczająca 2 miliony złotych.
Radio Września: Jak Słupca radzi sobie z covidem – ciężko?
Michał Pyrzyk: Ciężko, tak jak myślę w każdym miejscu w Polsce, w każdym miejscu na świecie, ale radzimy sobie zarówna z tymi skutkami, można powiedzieć, zdrowotnymi, jak i wszystkimi ograniczeniami wynikającymi z pandemii, chociaż o ile procesy inwestycyjne, zadania inwestycyjne realizowane są planowo, to można powiedzieć, że w pewnej części (poza sportem) zamarło to życie społeczne i to jest to, co będziemy musieli, myślę, wszyscy odbudowywać. Obecnie też angażujemy się (chyba jak każda gmina) w tą akcję informacyjną dotyczącą szczepień, mamy swojego koordynatora gminnego, uruchamiamy gminną infolinię, będziemy też, korzystając z pomocy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, dowozić do wszystkich punktów szczepień seniorów i inne osoby do tego uprawnione.
Radio Września: Taki obowiązek, z tego co wiem, spoczywa na mieście, prawda?
Michał Pyrzyk: Tak, jest to polecenie wojewody i my jak najbardziej się w te zadania wpisujemy, po to, aby każdy, kto tego potrzebuje mógł bez przeszkód dotrzeć do punktu szczepień, a taka potrzeba dowozu, no myślę, że zajdzie chociażby w przypadku osób niepełnosprawnych, czy starszych nie mających tutaj w Słupcy u nas swoich bliskich.
Radio Września: Pana trzeba przekonywać do zaszczepienia się, czy absolutnie nie?
Michał Pyrzyk: Mnie akurat przekonywać nie trzeba, choć decyzja o szczepieniu jest decyzją indywidualną, bo wiemy, że część osób obawia się chociażby o skutki uboczne, które może wywoływać ta szczepionka, zresztą pewne skutki uboczne może każde szczepienie wywołać. Ja natomiast jestem za i zaszczepię się jednak cierpliwie czekam na swoją kolej.
Radio Września: Wyliczył Pan już, kiedy ta kolej nastąpi?
Michał Pyrzyk: Nie, nie wyliczałem – jak powiedziałem jestem człowiekiem cierpliwym i czekam na ten moment, kiedy będę mógł się zaszczepić.
Radio Września: Niech Pan jeszcze powie na koniec: jak urząd funkcjonuje w tym trudnym czasie, jest czynny?
Michał Pyrzyk: Tak, urząd jest czynny, choć ograniczyliśmy, jak gdyby, kontakty bezpośrednie klienta z pracownikiem, jeżeli jest taka konieczność zawsze ten kontakt z zachowaniem tego reżimu sanitarnego następuje. Wszystkie zadania zarówno bieżące, tak jak inwestycyjne, o których mówiłem są realizowane w związku z tym bez większych przeszkód.
Radio Września: Czyli co, nie pozostało nam nic, tylko czekać i przetrwać ten trudny czas?
Michał Pyrzyk: Tak, myślę, że jeżeli będziemy się wszyscy w tym trudnym czasie wspierać, to na pewno go przetrwamy i ten czas upłynie nam nieco szybciej.
Radio Września: Panie burmistrzu, wszystkiego dobrego na ten rok dla Pana, dla miasta. Bardzo dziękuję za rozmowę. Moim gościem był burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Również pozdrawiam Pana, pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Września – dziękuję!

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125