Emisje radiowe w marcu 2021

Emisje radiowe w marcu 2021

Temat rozmowy: budowa chodnika na ulicy Pyzderskiej (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Zima powoli ustępuje, coraz lepsze warunki umożliwiają realizację miejskich inwestycji drogowych. Jedną z pierwszych jest budowa chodnika przy ulicy Pyzderskiej. W zasadzie to kontynuacja zadania rozpoczętego w 2017 roku. Dlaczego? Mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Rozpoczęliśmy, po wyborze wykonawcy, zadanie dotyczące budowy drugiej części chodnika na ulicy Pyzderskiej. Przypomnę, że kilka lat temu zadanie to wygrało głosowanie w budżecie obywatelskim naszego miasta, niemniej jednak kwota, która jest zapisana w budżecie pozwoliła na realizację tylko części tego zadania natomiast po kilku latach nadszedł ten moment, kiedy możemy przeznaczyć dodatkowe środki na budowę, tak jak powiedziałem, dalszej części chodnika. Mniej więcej jest to połowa tego odcinka i po wyłonieniu wykonawcy za kwotę około 150 tysięcy złotych realizujemy właśnie to zadanie. Myślę, że do końca marca mieszkańcy będą mogli się cieszyć już chodnikiem na całej długości ulicy Pyzderskiej w Słupcy.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: przeprowadzono badanie powietrza w Słupcy (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Mieszkańcy Słupcy chcą wiedzieć, czym oddychają, nawet więcej – będą to wiedzieć. Taki jest cel badania, które zostało zlecone prywatnej firmie. Fizycznie już zostało wykonane, ale na wyniki trzeba jeszcze poczekać. Mówi burmistrz Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: W ubiegłym tygodniu przeprowadziliśmy w Słupcy badanie jakości powietrza, takie badanie liniowe, które wyglądało w ten sposób, że na dachu auta zamontowany był czujnik, auto przejeżdżało przez określone ulice i dokonywało takiego liniowego pomiaru, oczywiście zatrzymując się i dokonując szczegółowych pomiarów w punktach, gdzie to zanieczyszczenie powietrza było jak największe. Zaletą tego badania było to, że pomiary dokonywane były na wysokości około 2 metrów od podłoża, czyli na wysokości ludzkiej głowy i te wyniki pokażą nam dokładnie, czym tak naprawdę oddychamy, bo w mieście, co prawda, mamy trzy punkty stacjonarne do wykonywania pomiarów, ale znajdują się one wysoko na budynkach i nie zawsze odzwierciedlają ten stan faktyczny, jaki panuje, można powiedzieć, „na dole”, czyli w przestrzeni, którą oddychamy. Taką zaletą jeszcze tego badania jest fakt, że odnotowuje ono również kierunek, siłę wiatru, stąd można ustalić skąd zanieczyszczenie powietrza, czy z którego kierunku ewentualnie pochodzi. Badania będziemy znali w połowie miesiąca i przede wszystkim pokaże nam ono, gdzie możemy w przyszłości promować jeszcze akcję wymiany nieekologicznych i nieefektywnych źródeł ciepła, w których rejonach miasta położyć na to nacisk. Da nam to badanie także odpowiedź, gdzie właśnie kierunkowo budować cieplik, a w miejscach, gdzie nie jest to możliwe, gdzie przeprowadzić sieć gazową. Myślę, że to badanie będzie właśnie w takich działaniach bardzo, bardzo pomocne.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o remoncie strzelnicy w Słupcy (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Przy mikrofonie Tomasz Szternel, dziś o kolejnej dobrej informacji dla mieszkańców Słupcy: miasto pozyskało 100 tysięcy złotych na remont strzelnicy. A porozmawiam na ten temat z burmistrzem Michałem Pyrzykiem, dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu, jak to się stało, że ta inwestycja będzie realizowana?
Michał Pyrzyk: Inwestycja ta jest realizowana dzięki programowi „Szatnia na Medal” – jest to taki program dotacyjny Urzędu Marszałkowskiego, myślę, że bardzo trafiony, szczególnie jeśli chodzi o małe miasteczka i wsie w naszym województwie, które mogą w ten sposób zadbać o tą infrastrukturę towarzyszącą tej właściwej infrastrukturze sportowej.
Radio Września: Jaka jest wartość zadania?
Michał Pyrzyk: Wartość naszego zadania remontowego, bo jest to remont pomieszczeń, to 200 tysięcy złotych, z czego połowę, czyli prawie 100 tysięcy złotych pozyskaliśmy właśnie z tego programu.
Radio Września: Sprecyzujmy, co tak naprawdę się zmieni?
Michał Pyrzyk: Tak naprawdę zmieni się oblicze całej strzelnicy, bo w zasadzie zawiera ona w sobie pomieszczenia i szatniowe, i magazynowe, i sanitarne i tego dotyczy remont. To myślę, że to miejsce, które funkcjonuje w Słupcy od wielu, wielu lat powstało tak naprawdę dzięki rozwijającemu się wtedy Mostostalowi. Nie było, można powiedzieć, w tym czasie gruntownie remontowane, to myślę, że w oparciu o te środki zmieni ono swój wygląd, tak jak powiedziałem, diametralnie i będzie miejscem, można powiedzieć, nie do poznania.
Radio Września: Kiedy ta inwestycja ruszy? Kiedy można będzie skorzystać z wyremontowanych pomieszczeń szatniowych?
Michał Pyrzyk: Pieniądze zapiszemy w budżecie na ten cel na następnej sesji pod koniec marca, przed nami będzie jeszcze postępowanie przetargowe, w którym musimy wyłonić wykonawcę, więc trudno powiedzieć dziś o konkretnym terminie, mam jednak nadzieję, że już tej jesieni zawody chociażby z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zawody strzeleckie będą mogły się odbyć już na wyremontowanym obiekcie.
Radio Września: To tyle w tym temacie. Na drugą część rozmowy zapraszam po krótkiej przerwie.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy:  o koncercie Cleo w Słupcy i planach na Wawrzynki Słupeckie (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Witam po przerwie, przypomnę: moim gościem jest burmistrz Michał Pyrzyk. Panie burmistrzu całkiem niedawno na Pana facebooku pojawiła się informacja, że w tym roku, w Słupcy wystąpi Cleo. To pewne, czy nie do końca?
Michał Pyrzyk: W tych czasach, tak jak mówią, są pewne tylko podatki i śmierć, ktoś jeszcze dodawał, że bramka Lewandowskiego w meczu, ale już nie żartując, to – tak zamierzamy, aby ta artystka latem na Dniach Miasta – Wawrzynkach Słupeckich wystąpiła, właśnie, przed lokalną publicznością, no niemniej jednak taki zamiar mieliśmy już w tamtym roku, bo w tamtym roku również ogłaszałem, że to Cleo będzie gwiazdą Wawrzynek, no niemniej jednak z powodu tych wszystkich zakazów pandemicznych koncert nie doszedł do skutku. Miejmy nadzieję, że w tym roku będzie inaczej i będziemy mogli zorganizować, tak jak powiedziałem, Wawrzynki Słupeckie już w pełnym wymiarze.
Radio Września: A co, jeśli stanie się inaczej, jeśli z przyczyn niezależnych od organizatorów (mam na myśli tutaj zagrożenie pandemiczne) ten koncert nie będzie mógł się odbyć? Na kiedy zostanie przełożony?
Michał Pyrzyk: To znaczy, ja bym, no nie kreślił w tym momencie tych czarnych scenariuszy, choć oczywiście trzeba być w dzisiejszej rzeczywistości bardzo ostrożnym, no jeżeli nie doszedłby ten koncert do skutku w tym roku, no to będziemy go, myślę, organizować w roku następnym, jednak jestem dobrej myśli. Impreza odbywa się na powietrzu, stąd uważam, że może się odbyć. Oczywiście, no nikt nie wie, jak pandemia będzie się rozwijać, jakie będą wprowadzane jeszcze kolejne obostrzenia, ale, tak jak powiedziałem, na dzień dzisiejszy nie kreśliłbym tych czarnych scenariuszy, żyjąc w nadziei, że ten koncert się odbędzie.
Radio Września: No i wartość Cleo wzrosła tym samym, całkiem niedawno otrzymała Telekamerę, czy to wpłynie na jej gażę, jeśli chodzi o występ wokalistki w Słupcy?
Michał Pyrzyk: Ja myślę, że nie, ponieważ gaża jest, była ustalona w roku ubiegłym i z tego, co wiem nie uległa żadnym modyfikacjom, także nie powinni ten oczywiście…
Radio Września: Zagrożenia dla budżetu nie ma?
Michał Pyrzyk: Myślę, że nie, gratuluję oczywiście sukcesu w plebiscycie widzów, niemniej jednak myślę, że to nie ma wpływu na gażę artystki.
Radio Września: A co z innymi wydarzeniami kulturalnymi, muzycznymi panie burmistrzu? One są planowane, czy jednak wstrzymujecie się?
Michał Pyrzyk: Powoli zaczynamy planować, ale mówię o planach na okres typowo wakacyjny, bo jeszcze, jeśli chodzi o ten czas, no końcówki zimy, tak jak teraz, czy wczesnej wiosny, to jeszcze nie robimy żadnych takich, wiążących postanowień i te imprezy na razie się nie odbywają. Niemniej jednak, tak jak powiedziałem, te wakacyjne i Wawrzynki, bo Wawrzynki to nie tylko koncert Cleo, ale także Festiwal Orkiestr Dętych – już nasza orkiestra również złożyła odpowiednie wnioski chociażby w Urzędzie Marszałkowskim o dofinansowanie tego festiwalu, mamy nadzieję, że on się odbędzie, jest to Bieg o Laur św. Wawrzyńca (ogłoszenie o tym biegu już wkrótce) ponadto takie cykliczne imprezy towarzyszące, jak Koncert Organowy w słupeckiej Farze czy Odpustowe Spotkania przy muzeum. Te imprezy planujemy normalnie i tak jak powiedziałem na początku mamy wielką, wielką nadzieję, że już odbędą się bez żadnych przeszkód w sierpniu.
Radio Września: Panie burmistrzu, jak najszybszego powrotu do normalności – tego Panu i Państwu życzę, bardzo dziękuję za rozmowę.
Michał Pyrzyk: Dziękuję bardzo, również przyłączam się do tych życzeń dla wszystkich Państwa. Wszystkiego dobrego!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o słupeckiej kopercie życia (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: W studiu radiowym Tomasz Szternel, a po drugiej stronie telefonu burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk, dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry wszystkim słuchaczom Radia Września.
Radio Września: Panie burmistrzu w ostatnich dniach została wydana słupecka koperta życia, cóż to takiego?
Michał Pyrzyk: Ta koperta życia, to nic innego jak taki specjalny formularz z krótkim opisem historii choroby, listą zażywanych leków, wszelkimi danymi pacjenta, kontaktem ewentualnym do jego najbliższych, czy lekarza prowadzącego, czyli jest to taka koperta zawierająca informacje niezbędne, które są udzielane podczas przeprowadzania wywiadu lekarskiego, można powiedzieć, w trakcie udzielania pomocy medycznej, ale zdarza się tak, że ratownik medyczny czy lekarz przyjeżdża do osoby, która jest w takim stanie, że nie jest w tym momencie udzielić nam tych niezbędnych informacji, stąd specjalne oznakowanie, specjalne miejsce albo na lodówce lub w lodówce, gdzie te informacje będą przechowywane i myślę, że pomogą udzielić niezbędnej pomocy w podjęciu chociażby szybkiej akcji ratującej życie.
Radio Września: Bądźmy precyzyjni: co znajduje się w takiej kopercie?
Michał Pyrzyk: W kopercie znajduje się, tak jak powiedziałem, ten formularz z niezbędnymi danymi, ale jest także naklejka, którą można umieścić na drzwiach wskazując, że w tym mieszkaniu taka koperta życia się znajduje i magnesik, którym będziemy mogli tą kopertę przypiąć do lodówki, bądź przechować w specjalnej folii właśnie w lodówce. Jest to takie miejsce być może dziwne natomiast wskazywane jest często przez ratownicze służby medyczne jako takie właściwe, ponieważ każdy w zasadzie lodówkę posiada i odszukanie tych informacji jest potem łatwe.
Radio Września: Słowo „słupecka” nadaje jej pewnej wyjątkowości? Jak rozumiem znajduje się na niej, nie wiem, herb miasta, jakieś napisy – dobrze myślę?
Michał Pyrzyk: Tak, jest ona specjalnie oznakowana, słupecka dlatego, gdyż przeznaczona, czy adresowana, jest dla naszych słupeckich seniorów, myślimy nad tym, aby również przekazana została osobom niepełnosprawnym mieszkającym w Słupcy lub też innym osobom, które będą miały chęć taką kopertę posiadać.
Radio Września: W jaki sposób te koperty będą dystrybuowane, czy to już wiadomo?
Michał Pyrzyk: Na razie nie dystrybuujemy tej koperty z uwagi na stan pandemiczny, ten wzrost zachorowań spowodował, że wstrzymujemy się z dystrybucją przynajmniej do zakończenia tego lockdownu, czyli w tym wypadku do 9 kwietnia, choć być może ten czas obostrzeń zostanie przedłużony. Będziemy myśleć, czy zastanawiać nad tym, aby ta koperta trafiła do adresatów w sposób jak najbardziej bezpieczny. Myślimy nad nagraniem takiego też filmiku instruktażowego, na podstawie którego każdy będzie wiedział, jak tą kopertę wypełnić i w jaki sposób ją przechowywać. Myślę, że tuż po świętach pojawi się taka zajawka właśnie o sposobie rozdawania tych kopert oczywiście z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych w dobie pandemii.
Radio Września: Bardzo dziękuję, to tyle w tym wejściu, a my wracamy po krótkiej przerwie.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: podpisano umowę na przebudowę pomieszczeń w budynku po byłym gimnazjum na potrzeby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Słupcy (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Witamy ponownie, Tomasz Szternel ze studia radiowego i burmistrz Michał Pyrzyk ze swojego gabinetu. Panie burmistrzu, temat jeszcze gorący: kilka dni temu doszło do podpisania umowy na przebudowę części pomieszczeń budynku po byłym gimnazjum na potrzeby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. To zadanie, o którym mówiło się od dawna, prawda?!
Michał Pyrzyk: Tak, zadanie, o którym mówiliśmy już dłuższy czas, niemniej jednak trzeba było je przygotować jeśli chodzi i o projekt, i o pozyskanie środków, było to możliwe teraz w marcu, kiedy (tak jak Pan wspomniał) podpisaliśmy umowę na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części pomieszczeń w budynku po byłym gimnazjum na potrzeby Miejskiej i Powiatowej Biblioteki. Było to możliwe tuż po sesji, na której dołożyliśmy małą kwotę, po to, aby móc podpisać umowę z firmą, która wygrała postępowanie przetargowe i wykona to zadanie za kwotę ponad 800 tysięcy złotych. Ja przypomnę, że 719 tysięcy pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a resztę stanowią środki własne z budżetu Gminy Miejskiej Słupca.
Radio Września: Proszę powiedzieć, jaki jest zakres prac?
Michał Pyrzyk: Zakres prac obejmuje wszelkie roboty budowlane, instalacyjne w tym budynku, czyli można powiedzieć taki gruntowny remont, ale także będzie tam miało miejsce wykonanie sieci komputerowej i w specyfikacji zapisane jest pełne wyposażenie tych pomieszczeń na potrzeby, właśnie, biblioteki i wypożyczalni księgozbioru. Także dostosujemy częściowo ten budynek do osób niepełnosprawnych montując taką platformę zewnętrzną, specjalną, wewnątrz tego budynku już bariery dla osób niepełnosprawnych są zlikwidowane, bo mieliśmy takie w budynku gimnazjum.
Radio Września: Terminy, co o nich wiemy?
Michał Pyrzyk: Terminy są szybkie, ponieważ zgodnie z umową prace mają być wykonane do 30 czerwca bieżącego roku, czyli już w połowie roku zakończymy ten remont.
Radio Września: Czyli biblioteka w nowym miejscu, kiedy mogłaby zacząć funkcjonować?
Michał Pyrzyk: No, myślę, że po remoncie w okresie wakacyjnym przeprowadzka i tak pełną parą w sposób nieograniczony biblioteka, myślę, że będzie funkcjonować już w tym miejscu od września bieżącego roku.
Radio Września: Oby tak się stało. Dziękuję za rozmowę, przypomnę: moim gościem był burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Dziękuję, do usłyszenia!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o słupeckiej infrastrukturze sportowej (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Dziś porozmawiamy o słupeckiej infrastrukturze sportowej. W tym roku budżetowym planujecie jej rozbudowę, jakie inwestycje zamierzacie zrealizować?
Michał Pyrzyk: Mamy złożony wniosek dotyczący remontu strzelnicy sportowej przy ulicy Gajowej natomiast w budżecie radni zapisali pewne kwoty, które mają być przeznaczone na budowę boiska wielofunkcyjnego przed obiektem pływalni w bezpośrednim sąsiedztwie również Szkoły Podstawowej nr 3. Będziemy starać się wnioskować (mimo, że mamy te pieniądze zapisane w budżecie) jeszcze do programu „Sportowa Polska” i być może powiększyć zakres tej inwestycji o boiska przeznaczone do gry w piłkę siatkową, w odmianie plażowej.
Meloradio: Część z tych inwestycji pojawiała się wcześniej w propozycjach mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego…
Michał Pyrzyk: W każdej edycji możemy zrealizować tylko i wyłącznie jedno zadanie natomiast tych projektów zadań jest zgłaszane znacznie więcej i stanowią one dla włodarzy, dla radnych taki swoisty sondaż. Bywa tak właśnie, że w kolejnych latach te projekty są zapisywane po pewnych modyfikacjach w budżecie miasta.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125