Emisje radiowe w kwietniu 2021

Emisje radiowe w kwietniu 2021

Temat rozmowy:  już po raz drugi w Słupcy rusza program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie wymiany starych pieców (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Przy mikrofonie Tomasz Szternel, sezon grzewczy powoli dobiega końca, ale słupczanie już mogą myśleć o kolejnym. A to dlatego, że miasto ponownie dofinansuje wymianę pieców centralnego ogrzewania. Moim gościem jest burmistrz Michał Pyrzyk, dzień dobry.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu, jak duże będzie to dofinansowanie i kto może się o nie ubiegać?
Michał Pyrzyk: To dofinansowanie będzie podobne jak w poprzedniej uchwale, czyli wyniesie ono maksymalnie 3 tysiące złotych dla instalacji w budynku rodzinnym w przypadku wspólnot mieszkaniowych, budynków wielorodzinnych będzie to co najmniej 5 tysięcy złotych, a dotacja przeznaczona jest na wymianę nieekologicznych, nieefektywnych źródeł ciepła i jest przeznaczona na likwidację tych, można powiedzieć, „kopciuchów” i zastąpienia ich tymi źródłami proekologicznymi, to jest ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym, czy podłączeniem do sieci ciepłowniczej chociażby.
Radio Września: Ekogroszek? To jakie źródło energii, eko czy nie eko?
Michał Pyrzyk: Ekogroszek, ekogroszek też, oczywiście tylko i wyłącznie kocioł piątej klasy natomiast warunkiem montażu takiego kotła jest jednak brak możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej, bo te źródła promujemy jako najbardziej ekologiczne, no niemniej jednak, kiedy nie ma możliwości przejścia na te źródła, a ktoś chciałby wymienić stary piec, to dopuszczamy kocioł na ekogroszek, który (tak jak powiedziałem) spełnia wymogi tej klasy piątej.

Radio Września: Wiem, że ten program cieszy się dużym zainteresowaniem, proszę powiedzieć, ilu mieszkańców już z niego skorzystało?
Michał Pyrzyk: Do tej pory w tym można powiedzieć „pierwszym rozdaniu” 134 podmioty skorzystały. Bo były to i gospodarstwa, właśnie, jednorodzinne, były to również wspólnoty, a łączną kwotę, którą przeznaczyliśmy na dofinansowanie, to było to 404 tysiące złotych.
Radio Września: Wytłumaczmy najprościej, panie burmistrzu, jak to tylko można: gdzie mają się udać i co mają zrobić mieszkańcy, którzy chcieliby sięgnąć po to dofinansowanie?
Michał Pyrzyk: Ten program jest bardzo prosty w myśl zasady,którą przyjęliśmy: minimum formalności natomiast maksimum korzyści. Należy się zgłosić w Referacie Inwestycji Miejskich, Referacie Utrzymania Infrastruktury Miejskiej i tam wypełnić wniosek czy złożyć wniosek, który jest też bardzo prosty, bo w zasadzie trzeba okazać się tylko tytułem prawnym do nieruchomości, zasygnalizować chęć wymiany takiego kotła i potem następuje realizacja, i rozliczenie, gdzie przede wszystkim trzeba udowodnić wydatki poprzez chociażby posiadanie faktury i udowodnić, że ten stary piec już nie funkcjonuje, czyli albo jakiś dowód ze złomu, albo po prostu jakieś zaświadczenie o odłączeniu tego starego pieca.
Radio Września: Środków przeznaczonych na ten program nie zabraknie, nie ma takich obaw?
Michał Pyrzyk: Nie, nie zabraknie, te środki (tak jak powiedziałem) w poprzednim okresie były i dla każdego, który będzie chciał skorzystać z programu te środki na pewno się znajdą. Wzorem tych lat ubiegłych będziemy je praktycznie podczas każdej zmiany uchwały budżetowej zwiększać.
Radio Września: Bardzo dziękuję, do rozmowy powrócimy po krótkiej przerwie.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o świątecznych (i nie tylko) projektach w Słupcy (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Powracamy do rozmowy z burmistrzem Słupcy Michałem Pyrzykiem, panie burmistrzu idą święta, czy to widać, czy to słychać, czy to czuć, że tak zacytuję słowa pewnej znanej piosenki?
Michał Pyrzyk: W tym trudnym czasie może czuć, może widać, może troszkę mniej, ale na pewno każdy z nas do tych Świąt Wielkiej Nocy się już powoli, powoli przygotowuje.
Radio Września: Na rynku pojawiły się wielkanocne jaja, czyja to zasługa, proszę powiedzieć?
Michał Pyrzyk: Był to pomysł, można powiedzieć, takiej integracji międzypokoleniowej, bo pojawiły tam się jaja, które (zgodnie z tradycją) zostały pomalowane, a w tej akcji, można powiedzieć, wzięły udział dzieci z przedszkola nr 2 „Miś”, młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych, czyli młodzież trochę starsza i seniorzy z Słupeckiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego, i trzy, że tak powiem, środowiska ozdobiły te jaja, bo tak jak powiedziałem miało to również na celu nie tylko przypomnienie o tych tradycjach wielkanocnych, ale także integrację międzypokoleniową.
Radio Września: Ale jaja to nie jedyny świąteczny akcent, drugi został zrealizowany w ramach projektu „Eko? Logicznie! w Słupcy” – o co w nim chodzi?
Michał Pyrzyk: Tak, może nie jest to projekt typowo świąteczny, choć faktycznie te drzewa otulone tymi ozdobami przypominają te okazałe palmy wielkanocne, niemniej jednak jest to taki miejski projekt, w którym pokazujemy, że segregacja odpadów, recykling nie musi być wcale nudny i tutaj te ozdoby, które pojawiły się na drzewach przy Miejskim Domu Kultury są zasługą pani Aleksandry Nowak, jest to pani pedagog z Liceum Ogólnokształcącego, która na naszą taką prośbę przystąpiła do tego miejskiego projektu w wyniku czego jakieś stare rzeczy, stare swetry zmieniły swoje przeznaczenie. Można powiedzieć, że jest to pewne takie rękodzieło, które traktujemy jako sztukę uliczną, ozdobę naszych drzew, która zwraca jednocześnie uwagę, ale z drugiej strony pokazuje właśnie, że ten recykling nie musi być nudny, i że te stare rzeczy mogą znaleźć też inne przeznaczenie.
Radio Września: No i kolorowo w mieście jest za sprawą kwiatów, prawda?! Wiem, że one pojawiły się między innymi na skwerze imienia Apolinarego Szeluty?
Michał Pyrzyk: Tak, my co roku dosadzamy i kwiaty, i mniejsze krzewy, i drzewa, tak że jest to kontynuacja, można powiedzieć, działań z lat poprzednich.
Radio Września: Panie burmistrzu, umówiliśmy się na życzenia – to jest ten czas.
Michał Pyrzyk: Tak, szanowni Państwo, drodzy słuchacze Radia Września z okazji Świąt Wielkiej Nocy, które zbliżają się wielkimi krokami, chciałbym życzyć przede wszystkim zdrowia, spokoju, wszelkiej pomyślności, chciałbym (myślę, że Państwo również), aby ten świąteczny czas był początkiem tego powrotu do normalności, żeby napełnił nas optymizmem i przyniósł nadzieję na lepsze jutro, czego wszystkim Państwu życzę!
Radio Września: Najlepsze życzenia także dla pana, bardzo dziękuję za rozmowę, moim gościem był burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Dziękuję bardzo, do usłyszenia!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o biegach wawrzynkowych i o Biegu o Laur św. Wawrzyńca – ruszyły zapisy! (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Panie burmistrzu w ubiegłym roku z powodu pandemii musieliście odwołać Bieg o Laur św. Wawrzyńca. W tym roku impreza dojdzie do skutku – zaplanowaliście ją na 7 sierpnia.
Michał Pyrzyk: Zdecydowaliśmy się na to, aby reaktywować, po tej rocznej przerwie, biegi wawrzynkowe i mamy nadzieję, że sytuacja pozwoli na ich organizację w tym roku. Biegi wawrzynkowe będą wyglądać podobnie jak w latach ubiegłych. Bieg główny o Laur św. Wawrzyńca zostanie przeprowadzony troszeczkę wcześniej, bo o godzinie 10 rano, odbędzie się on ulicami Słupcy dlatego zmiana również tej godziny rozpoczęcia biegu, niemniej jednak wszystkie inne biegi towarzyszące, tak jak w latach ubiegłych będą miały miejsce.
Meloradio: Ile osób będzie mogło wziąć udział w biegu, czy trwają już zapisy?
Michał Pyrzyk: Jeśli chodzi o limit osób – wyznaczyliśmy go na 300 osób. Zapisy już ruszyły na stosownej stronie internetowej podanej również na facebooku, na www.miasto.slupca.pl Zapraszam wszystkich chętnych do zapisywania się na biegi wawrzynkowe.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: opowieści o Słupcy, czyli o projekcie „Muzyczne Miasto – Słupca” (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Tomasz Szternel – dzień dobry. Dziś goszczę w Słupcy, a razem ze mną jest burmistrz Michał Pyrzyk – witam Pana.
Michał Pyrzyk: Dzień dobry Panu, dzień dobry Państwu.
Radio Września: Panie burmistrzu w naszym pierwszym wejściu zaprosimy do wysłuchania opowieści o Słupcy, no właśnie co to za opowieść, i gdzie jej można wysłuchać?
Michał Pyrzyk: Jest to część projektu Stowarzyszenia im. Apolinarego Szeluty, który realizowany jest w porozumieniu i z Urzędem Miasta w Słupcy, i ze Stowarzyszeniem „Unia Nadwarciańska”. Dotyczy on szerokiej promocji tego kompozytora związanego ze Słupcą, czyli Apolinarego Szeluty, a który posiada tutaj w mieście kilka miejsc pamięci, m.in. skwer Apolinarego Szeluty, właśnie w ramach tego projektu przewidziana jest i rewitalizacja tego skweru, ale również umieszczenie takich minisłuchowisk, które nawiązują do znanych postaci związanych z naszym miastem, jak również do wydarzeń, które tutaj, na Ziemi Słupeckiej, miały miejsce.
Radio Września: Co należy zrobić, by tych opowieści wysłuchać?
Michał Pyrzyk: Należy zeskanować taki specjalny kod QR lub wejść po prostu na podaną stronę internetową i dzięki takiej specjalnej aplikacji można sobie tych opowieści o naszym mieście wysłuchać.
Radio Września: Młodzi sobie poradzą, a starsi?
Michał Pyrzyk: Młodzi na pewno sobie poradzą, wierzę w starszych, którzy coraz lepiej obsługują i Internet, i portale społecznościowe. Jeżeli nie, to na pewno ktoś z młodych ludzi osobie, która nie będzie umiała uruchomić aplikacji, pomoże. Nie jest to rzecz skomplikowana, tak że myślę, że każdy zainteresowany będzie w stanie tych opowieści wysłuchać, a są naprawdę, naprawdę ciekawe.
Radio Września: No właśnie, ten projekt nazywa się „Muzyczne Miasto – Słupca”, czego warto tu słuchać, no to czego warto słuchać w Słupcy?
Michał Pyrzyk: Tak jak powiedziałem, te mini słuchowiska nawiązują do historii Słupcy, do wydarzeń związanych z naszym miejscem, ale generalnie projekt ma na celu promocję i osoby Apolinarego Szeluty, i jego twórczości, która (być może) nie spodoba się wszystkim, niemniej jednak jest to kompozytor, jest to muzyk, który znany jest na całym świecie i tą jego twórczość od wielu, wielu lat, można powiedzieć, „odkurzamy” i odkrywamy na nowo.
Radio Września: Bardzo dziękuję, do rozmowy powrócimy po krótkiej przerwie.
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o projekcie „Smaczna Słupca” (Radio Września)

Tekst wywiadu: Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Radio Września: Witam po przerwie, przypomnę: goszczę w Słupcy, a moim gościem jest burmistrz Michał Pyrzyk. Panie burmistrzu, porozmawiajmy o kolejnym ciekawym projekcie, o intrygującej nazwie „Smaczna Słupca”, co się za nią kryje?
Michał Pyrzyk: „Smaczna Słupca” jest to projekt, który skierowany jest do mieszkańców Słupcy, a dotyczy możliwości wsparcia wszystkich lokali gastronomicznych, restauracji, które jak wiemy w dobie pandemii albo nie działają, albo działają z określonymi ograniczeniami. Pomimo zapowiedzi luzowania tych wszystkich obostrzeń chcemy, jeszcze w tym ostatnim okresie, pomóc słupeckim, tak jak powiedziałem, gastronomom, restauratorom.
Radio Września: W jaki sposób możemy to zrobić?
Michał Pyrzyk: W taki sposób, że każdy, że każdy, kto będzie zainteresowany i dokona zamówienia o wartości minimum 30 złotych otrzyma taki specjalny karnet, specjalną ulotkę, na której dany punkt gastronomiczny potwierdzi mu to zamówienie w określonej wysokości. Osoba zainteresowana udziałem w tej akcji musi zebrać takich pieczątek 10 i wtedy z wypełnionym tym kuponem, karnetem, ulotką powinna przyjść do Urzędu Miasta, gdzie otrzyma specjalny upominek, którym będzie gadżet miejski. Potem te kupony, które jeszcze z taką prawidłową odpowiedzią na jedno pytanie zostaną tutaj w Urzędzie Miasta, będą brały udział, w okolicach Wawrzynek Słupeckich, w losowaniu głównej nagrody – niespodzianki, która będzie taką nagrodą też dla mieszkańców za to, że w tym trudnym okresie wsparli słupeckich gastronomów, słupeckich restauratorów.
Radio Września: Ile punktów, ile lokali uczestniczy w tej zabawie?
Michał Pyrzyk: W tej zabawie uczestniczy 20 punktów gastronomicznych, czyli wszystkie, które znajdują się na terenie Słupcy.
Radio Września: Tylko Słupca?
Michał Pyrzyk: Słupca i najbliższe okolice, czyli mam tu na myśli lokale położone w Piotrowicach.
Radio Września: No to co: zapraszamy do Słupcy, zapraszamy do lokali gastronomicznych?
Michał Pyrzyk: Tak, zapraszamy do lokali gastronomicznych naprawdę można tutaj smacznie zjeść, a przy okazji pomóc w tym trudnym momencie, jakim jest wyjście, wyjście z tych wszystkich obostrzeń popandemicznych.
Radio Września: Bardzo dziękuję za rozmowę, moim gościem był burmistrz – Michał Pyrzyk.
Michał Pyrzyk: Dziękuję bardzo, do usłyszenia!
Radio Września w okolicy. Na program zaprasza Miasto Słupca.

Temat rozmowy: o nowych pomieszczeniach dla Biblioteki Pedagogicznej (Meloradio)

Tekst wywiadu: Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.
Meloradio: Gościem Meloradia jest dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk. Panie burmistrzu po przeniesieniu do budynku po byłym gimnazjum warsztatów terapii zajęciowej i słupeckiej biblioteki sprowadzi się tam także Biblioteka Pedagogiczna, w której części budynku zostanie ona ulokowana?
Michał Pyrzyk: Biblioteka ta zajmie pomieszczenia ulokowane w tym budynku od strony Zespołu Szkół Ekonomicznych. Myślę, że dobrze się stało, że te biblioteki będą ponownie funkcjonować w tym samym miejscu: uzupełniają się one, jeśli chodzi i o księgozbiór, i o działania prowadzone na terenie miasta, bo przypomnę chociażby Biblioteka Pedagogiczna przez wiele, wiele lat była znana (czy jest znana) z takich inicjatyw, jak np.: gromadzenie, publikowanie, spisywanie wspomnień chociażby sybiraków Ziemi Słupeckiej – powstała książka, która jest cenną pozycją w tym zakresie.
Meloradio: Jaką przestrzeń zajmie Biblioteka Pedagogiczna?
Michał Pyrzyk: Biblioteka Pedagogiczna otrzyma takie cztery pomieszczenia, które były kiedyś pomieszczeniami klasowymi i myślę, że to będzie (zresztą jesteśmy po uzgodnieniach z kierownictwem Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie) myślę, że taka powierzchnia będzie im odpowiadać.
Meloradio: Dziękuję za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dziś burmistrz Słupcy – Michał Pyrzyk.
Meloradio w mieście. Na program zaprasza Miasto Słupca.

 

 

 

print
Udostępnij:

O autorze

Motocykle o pojemności 125