Słupca
Aktualność Burmistrz Miasta Słupcy i Proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Słupcy zapraszaj ...
+ czytaj całość
Jesteś tutaj:   Aktualności   arrow   news
Wybierz język strony: polskienglishdeutschMiasta partnerskie:
S�upca

Tadeusz Janas uhonorowany

W dniu 28 lutego w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych słupczanin Tadeusz Janas przewodniczący Rady Kombatantów przy staroście słupeckim został uhonorowany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości.
 
Bronisław Komorowski po raz pierwszy wręczył Ordery Krzyża Niepodległości, będące kontynuacją ustanowionego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 października 1930 r. Krzyża Niepodległości. Order Krzyża Niepodległości jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla osób, które w latach 1939-1956 jako ochotnicy lub podejmując się służby ponad wymaganą miarę położyły zasługi w obronie niepodległości Państwa Polskiego. Ordery Krzyża Niepodległości zostały wręczone po raz pierwszy.
 
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony w lutym 2011 r., upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy swoją walkę o wolną Polskę z reżimem komunistycznym przypłacili życiem lub też przez prawie pół wieku żyli w PRL-u z piętnem "bandytów" i "faszystów", jak określała ich komunistyczna propaganda.
 Tadeusz Janas był inicjatorem i współorganizatorem  tajnej organizacji na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy w roku 1949 o nazwie Związek Młodych patriotów Polskich, a później Polskiej Partii Wolności. W 1950 roku został aresztowany za działalność konspiracyjną i skazany w 1951r. wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu na łączną karę 10-ciu lat pozbawienia wolności z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych w przeciągu trzech lat, i przepadek mienia. 14 października 1991r Sąd Wojewódzki w Poznaniu  uznał wyrok skazujący za nieważny.
Premier Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał nominacje na podporucznika Wojska polskiego, a Minister Obrony narodowej awansował go do stopnia Porucznika. Odznaczony m.in. Krzyżem Więźnia Politycznego, Order Męczeństwa i Zwycięstwa, Krzyżem niezłomnych, Krzyżem Zasługi Semper Fidelis, Krzyżem za Wolność i Niepodległość.
 
.
Tadeusz Janas
 UWAGA! Ten serwis używa cookies.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

 

                                                      

 

 

 


 

Miasto Słupca
Województwo:  wielkopolskie
Siedziba władz:  Słupca
Powierzchnia:   1030 ha
       10 km²
Liczba ludności:    13 904
   
   

Kalendarium

Urząd Miasta-kontakt
Urząd Miasta
tel. 63 277 27 27
e-mail: um@miasto.slupca.pl


Biuro Obsługi Klienta
tel. 63 277 27 27 wew. 304
e-mail: bok@miasto.slupca.pl

Promocja miasta
tel. 63 277 27 27 wew. 227
promocja-k@miasto.slupca.pl

PEŁNE DANE KONTAKTOWE
Strefa Mieszkańca
Ankieta (15.29 Kb)
Aby otrzymywać bezpłatne wiadomości SMS z Urzędu Miasta w Słupcy dotyczące ważnych wydarzeń w naszym mieście należy wypełnić i podpisać ankietę i złożyć ją w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta w Słupcy
Miejski Dom Kultury w Słupcy

Muzeum Regionalne w Słupcy
 

 
  LogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogoLogo  
(c) Wszelkie prawa zastrzeżone Miasto Słupca